TEKNOLOJİ

Apple Türkiyede iphone satışlarını durdurdu

Apple Türkiye Resmi sitesinde tüm iPhone satışları durduruldu. Sitede herhangi bir iPhone modeli seçildikten sonra alışverişi tamamlamak için ‘Devam’ butonuna basılamıyor…

Bu akşam Apple Türkiye sitesinde tüm satışlar durdurulduğu anlaşıldı. Kurların aşırı yükselmesi sebep gösteren Apple Satışları durdurdu ve ne zaman yeniden satışların başlayacağı net belli değil gibi görünüyor. Farklı seçenekleri işaretleseniz de sepete eklenemeyen cihazın dolardan dolayı fiyat güncellemesi alması, konuşulan ihtimaller arasında.

iphone
Apple Türkiye Satışları Neden Durdurdu

Resmi Apple sitesinde tüm iPhone satışları durduruldu. Sitede herhangi bir iPhone modeli seçildikten sonra alışverişi tamamlamak için ‘Devam’ butonuna basılamıyor.

iPhone 13 üretimindeki “ çip sorunu ” nedeniyle dünya genelinde stok sıkıntısı yaşanmıştı. Ancak iPhone 11 modellerinde böyle bir sorun gözükmüyordu. iPhone 11’de stok sıkıntısı olmadığı halde ülkemizdeki satışların durdurulması ” zam beklentisi ” olduğu anlamına gelebilir. Apple’ın yanı sıra diğer pek çok satıcı kanalları da iPhone 11 satışları şuanlık durdurdu. Apple‘ın olası zam yapma hamlesine karşı hazırlıklar yapılmış gibi geliyor.

iPhone 13  2022’ye kaldı!

iPhone’nun diğer modellerine baktığımızda ise satışlar devam ediyor ancak iPhone 13’de stok sıkıntısı artmış durumda. Daha önce teslimat süresi 4 hafta olarak belirlenirken, Bu modeller için en erken 5-6 hafta arasında teslimat yapılacağı belirtilmiş.

iPhone 13 satın almak isteyen bir müşteri için en az 1 ay beklemek mecburiyet durumuna geldi. Örnek vermek gerekirse yılbaşı hediyesi için alacağınız iPhone 13 modellerinin teslimat süreleri gelecek yıla sarkmış olacak. Bu sorun iPhone 13, iPhone 13 Mini, iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max modellerinin tamamında geçerli.

Öğlen gibi iPhone 11 satışlarını durduran Apple, şimdi ise diğer iPhone modelleri için aynı kararı aldı. Şu anda iPhone 13, iPhone 12, iPhone 11 ve iPhone SE modellerinin hiç birisinin satışı yok. Tüm bu modellerde “Şu anda mevcut değil” yazısı yazmakta.

Ekran Resmi 2021 11 23 21.52.06
Apple Türkiye Satışları Ne zaman Başlayacak
  • Bildiğiniz üzere bugün dolarda yaklaşık 2 TL’lik bir artış yaşandı. Biz bu haberi yazarken 12,76 lirada olan doların bu artışının her teknolojik ürün gibi iPhone’larda yaratacağı artış da bu vesileyle gündeme geldi. Biz iPhone’lara gelmesi ihtimali olan bu zamları beklerken Apple’ın sitesinde de konuyla ilgili olabilecek bir değişiklik yaşandı.
  • Apple’ın resmî sitesinde satılan iPhone 11’in satışları, bugün akşam saatlerinde birden bire durdu. Apple’da benzer adımlar genellikle ürünlerin fiyatlarında değişiklik olacağı zaman yaşanıyor. Ancak bunun modele özgü bir karar mı, yoksa fiyat güncellemesine bağlı bir kesinti mi olduğu henüz bilinmiyor.
  • Şu anda Apple’ın sitesindeki iPhone 11 ilanına girdiğinizde hangi renk ve kapasite seçeceğine basarsanız basın, cihazı sepetinize ekleyemiyorsunuz. Bugün Apple bilgisayarlarının düşen TL değeriyle dolar bazında ABD’den bile daha ucuza satıldığından bahsetmiştik. Zira fiyatlar henüz güncellenmedi ve bu durum iPhone’larda da böyle. Ancak yaşanan bu gelişme, eğer modelin satışının durdurulması gibi bir durum söz konusu değilse fiyat güncellemesiyle ilgili olabilir. 
  • Bunun yanında diğer modellerde de benzer bir durum görülse de kısa sürede sorun ortadan kalktı. Şu an başlangıç fiyatı 7 bin 999 TL olarak gözüken iPhone 11’de ise durum aynı. Telefonlarda ve tüm diğer teknolojik cihazlarda ne kadar ciddi fiyat artışlarıyla karşılaşacağımızı dolar kurundaki iniş çıkışlar durulunca daha net göreceğiz gibi.

Haber Editörü

Beynet Haber Editörü olarak güncel haberleri tüm okuyucularımız aktarmaktan mutluluk duyuyoruz Beylikdüzü ilçesindeki tüm siyasi, sanat, etkinlik, Yaşam haberlerini beynet.com haber sitemizde zevkle okuyup takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Lütfen sitemizde reklamlara izin verin

Değerli okurumuz, Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda beynet.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.