TASARIM

13. Mücevher Tasarım Yarışmasının kazananları belli oldu

ALTINBAŞ Üniversitesi (AÜ) Takı Tasarım Bölümünden Esra Erciyes ve Sedra Mamou ikincilik ve üçüncülük ödüllerinin sahibi oldu. Yarışmacılar, Mücevher İhracatçıları Birliği tarafından 13.cüsü düzenlenen Mücevher Tasarımı Yarışması’nda ‘Next Horizon” temasıyla gelecekten aldıkları ilhamı tasarımlarına taşıdı. 

Altınbaş Üniversitesi Takı Tasarım Bölümü 4. sınıf öğrencisi Esra Erciyes, 75.000 TL değerindeki ikincilik ödülünü “Sonsuzluğun Sırrı” ismini verdiği kolye tasarımı ile aldı. Esra Erciyes, hareketli mekanizması ile dikkat çeken kolyenin günümüz teknolojisinde olmasa da gelecekte sonsuz enerjiyle hareket ederek ışık saçacağını dile getirdi. Yarışmaya, tasarımın sonsuzluğunu anlatabilmek için katıldığını söyleyerek, “Bildiğimiz konfor alanından çıkarak, gerçekleşebilecek hayaller kurmak yerine, kurduğumuz hayalleri gerçekleştirebileceğimizi anlamak ve anlatmak istedim.” diye konuştu. Gelecekte sonsuz ışık veren takılar yapmanın mümkün olacağını da belirten Esra Erciyes, “Tasarımımın alt tarafında pırlanta yerine led ışık kullanmamın sebebi gelecekte doğal pırlanta bulmamızın imkansızlaşacağı gerçeği maalesef. Laboratuvar elmaslarının kullanımı mümkün ama güneş ışığıyla sonsuz ışık veren mücevherlerin kullanımı mümkün olmayabilir” dedi.

3.sınıf öğrencisi Sedra Mamou ise, 50.000 TL değerindeki üçüncülük ödülünü kazandı. “Digi Wallet” ismini verdiği yüzük tasarımıyla dikkatleri çeken Sedra, teknolojinin her geçen gün gelişerek, insanların hayatlarını kolaylaştırdığını belirtti. “Yakın gelecekte kimlik, banka bilgileri, sağlık gibi tüm kişisel bilgiler dijitalleşecektir. Tasarımımda; teknolojiye saygı duruşu niteliğinde tamamlayıcı bir unsur olarak devre yapısı kullandım. Yüzüğe yerleştirilen ve takıp çıkarılabilen çip sayesinde, banka kart çipi olarak kullanılabilecek” dedi.

“Genç yeteneklerin ödüllendirilmesi umut verici”

400 kişinin başvurduğu yarışmada finale kalan eserler özel bir defile eşliğinde sunuldu. Altınbaş Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nurcan Perdahçı da sektöre yön verecek genç yeteneklerin bu şekilde ödüllendirilmesi oldukça umut verici olduğunu kaydetti. “Öğrencilerimizin sektör dinamiklerini daha mezun olmadan öğrenmeleri de kariyerleri açısından değerli” görüşlerini dile getirdi.

Haber Editörü

Beynet Haber Editörü olarak güncel haberleri tüm okuyucularımız aktarmaktan mutluluk duyuyoruz Beylikdüzü ilçesindeki tüm siyasi, sanat, etkinlik, Yaşam haberlerini beynet.com haber sitemizde zevkle okuyup takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Lütfen sitemizde reklamlara izin verin

Değerli okurumuz, Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda beynet.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.