KÜLTÜR SANAT

Ahilik Kültürü Beylikdüzü’nde Yaşatılıyor

Ahilik Haftası sebebiyle Beylikdüzü Kaymakamı Mustafa Altınpınar, Beylikdüzü Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Başkanı Cengiz Ataseven, Beylikdüzü Belediyesi Meclis 1. Başkan Vekili Serdal Mumcu, STK temsilcileri, meclis üyeleri ve Beylikdüzü esnafı Hugga Mug'da düzenlenen kahvaltıda buluştular.

Abone Ol  

Beylikdüzü Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Başkanı Cengiz Ataseven, Beylikdüzü Belediyesi Meclis 1.Başkan Vekili Serdal Mumcu ve Beylikdüzü Kaymakamı Mustafa Altınpınar Hugga Mug’da düzenlenen kahvaltıda ”Ahilik Haftası” ile ilgili duygu ve düşüncelerini ifade ederek Ahilik Haftası’nın tarihsel mirasını ve önemini anlattılar.

Beylikdüzü Esnaf ve Sanatkar Derneği Başkanı Cengiz Ataseven, Beylikdüzü’nde uzun süre esnaflık yapan esnaflara Beylikdüzü 1. Başkan Vekili Serdal Mumcu ve Beylikdüzü Kaymakamı Mustafa Altınpınar ile birlikte hediyelerini takdim etti. Kahvaltıda programın medya sponsoru olan Lonca Medya mikrofonlarımıza konuşan STK temsilcileri, siyasetçiler, bürokratlar ve esnaflar 800 yıllık bir gelenek olan Ahilik kültürünün Beylikdüzü’nde yaşatılmasından ötürü sevinç duyduklarını ifade ettiler.

AHİLİK KÜLTÜRÜ BEYLİKDÜZÜ’NDE YAŞATILIYOR

Bu yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen 32. Ahilik Haftası sebebiyle Beylikdüzü Belediyesi “Şed Kuşanma” töreni düzenledi. Belediye binasında gerçekleşen törendeki konuşmasında Beylikdüzü Belediyesi’nin her zaman esnafların yanında olduğunu vurgulayan Beylikdüzü Belediyesi Meclis 1. Başkan Vekili Serdal Mumcu; “Bu toprakların en eski sivil toplum örgütlenmesi olan ahilik, bizler için önemli. Beylikdüzü Belediyesi olarak geçmişten bugüne esnaf arkadaşlarımızın her zaman yanındayız.” dedi.

Beylikdüzü Belediyesi 32. Ahilik Haftası sebebiyle Belediye binasında “Şed Kuşanma” töreni düzenledi. Atatürk anıtına çelenk bırakılması ile başlayan programa; Beylikdüzü Belediyesi Meclis 1. Başkan Vekili Serdal Mumcu, Beylikdüzü Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Başkanı Cengiz Ataseven, meclis üyeleri ve Beylikdüzü esnafı katıldı.  Ev sahipliği için Beylikdüzü Belediyesi ve Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık’a teşekkür eden Cengiz Ataseven; “Buradaki amacımız, bir geleneği yaşatmak ve sürdürmek. Bugünkü yozlaşmanın bir çaresi ve devası olduğunu düşünerek bu geleneği yaşatmaya çalışıyoruz. Geçmişten ders alarak, geçmişi unutmadan, geleceğe, çağdaş uygarlığa ulaşmanın yolunun vatandaşlardan ve esnaflardan geçtiğini düşünüyorum. Bu geleneği yaşatmak uğruna burdayız.” şeklinde konuştu.

 

Mumcu; “Beylikdüzü Belediyesi Olarak Esnaf Arkadaşlarımızın Her Zaman Yanındayız”

Programda yaptığı konuşmasında Beylikdüzü Belediyesi’nin her zaman esnafların yanında olduğunu vurgulayan Serdal Mumcu ise; “Bu toprakların en eski sivil toplum örgütlenmesi olan ahilik, oldukça önem arz ediyor. Beylikdüzü Belediyesi olarak geçmişten bugüne esnaf arkadaşlarımızın her zaman yanındayız. Çünkü, şunu biliyoruz ki gelişen kapitalist sistemde, emparyalist baskıların kapitalizmle birleşerek en ağır hale geldiği günümüzde, hayatta kalmayı başarmak ve ahlakıyla geleneğine sahip çıkmak oldukça önemli, sizlere destek olmak da bizim asli görevimiz. Ahilik gününüzü kutluyor; gününüzün hepinize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı. Programda günün anlam ve önemine ilişkin konuşmaların ardından bir Ahilik geleneği olan Şed Kuşanma töreni gerçekleştirildi. Uzun süre bölgesinde hizmet eden ve müşterisine güven veren üç esnafa kuşak bağlandı.

FATİH SULTAN MEHMET CAMİİ’NDE PİLAV DAĞITILDI

Beylikdüzü Esnaf ve Sanatkarlar Derneği tarafından Beylikdüzü Fatih Sultan Mehmet Camii’nde Cuma Namazı çıkışı 32. Ahilik Haftası Kutlamaları kapsamında 800 yıllık Ahi bereketi olan ”Ahi Pilavı” dağıtıldı. Beylikdüzü Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Başkanı Cengiz Ataseven, programın medya sponsoru olan Lonca Medya Yönetim Kurulu Başkanı Nurhayat Varol ve Beylikdüzü’nün önde gelen esnafları 800 yıllık Ahi bereketi olan Ahi Pilavı’nı Beylikdüzü halkına ikram etti.

Haber Editörü

Beynet Haber Editörü olarak güncel haberleri tüm okuyucularımız aktarmaktan mutluluk duyuyoruz Beylikdüzü ilçesindeki tüm siyasi, sanat, etkinlik, Yaşam haberlerini beynet.com haber sitemizde zevkle okuyup takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu