TEKNOLOJİ

Apple’ 9 Aralık itibarıyla Bir Çok Ürüne Yine Zam yaptı

Apple Türkiye, çevrimiçi mağazasında satışı yapılan ürünlere zam geldiğini açıkladı. Geçtiğimiz haftalarda döviz kurunda yaşanan sert yükseliş sonrası Apple elektronik ürünlere zam yapmıştı. Yeni Yapılan zamlarla birlikte Apple kullanmak biraz zor olacak gibi görülüyor.

Apple bu zamları yapmak zorunda mı kalıyor üretici kur farkıyla yaşadıkları sıkıtıyı kullanıcılarına neden yansıtıyor. Apple Türkiyeye gelen ürünler gerçek değerleri bu kadar yüksek olmamasına rağmen neden bu kadar pahalı bir çok Apple ürünü aslına bakıldığında farklı marka seçenekleride var Huawei markası Apple en büyük rakibi çok kaliteli ürünler üretiyor.

Apple, Türk lirasında yaşanan sert değer kaybının ardından ürünlerinin ardından mağazasındaki uygulamaların da fiyatlarının yükseleceğini duyurdu.

Apple kendi sitesinden bir açıklama yayınlayarak App Store’deki fiyatların artacağını açıkladı.

“Vergi veya döviz kurları değiştiğinde bazen belirli bölgelerde App Store’daki fiyatlarını güncellememiz ve/veya işlemlerinizi düzenlememiz gerekiyor” ifadelerine yer verilen açıklamada, şöyle denildi:

“Önümüzdeki günlerde Türkiye’de App Store’da uygulama ve uygulama içi satın alma fiyatları (otomatik yenilenen abonelikler hariç) artacak. Satın alma işlemleriniz buna göre ayarlanacak ve vergi hariç fiyat üzerinden hesaplanacaktır. Bu değişiklikler yürürlüğe girdiğinde, Uygulamalarım’da bulunan Fiyatlandırma ve Kullanılabilirlik bölümü güncellenecektir.

Uygulamalarınızın ve uygulama içi satın alımlarınızın (otomatik yenilenen abonelikler dahil) fiyatını istediğiniz zaman App Store Connect’te değiştirebilirsiniz. Abonelikler sunuyorsanız, mevcut aboneler için fiyatları korumayı seçebilirsiniz.”

Apple, App Store fiyatlandırmalarında daha önce 10,99 TL olan temel seviye uygulama fiyatını 16,99 TL’ye yükseltti.

ÜRÜNLERE ZAM GELMİŞTİ

Kasım ayı sonunda döviz kurundaki rekor artışlar sonrası iki gün boyunca çevrimiçi satışlarını durduran Apple, ürünlerini zamlı bir şekilde yeniden satışa çıkarmıştı.

Kasım sonunda Apple ürünlerine yüzde 20-25 aralığında zam geldi. Bazı ürünlerde bu oran yüzde 37’ye kadar çıktı.

Önceden 16 bin TL olan iPhone 13 Pro, 20 bin liraya çıktı. 8 bin TL’den satılan iPhone 11 fiyatı ise 11 bin TL’ye yükseldi. En pahalı iPhone modeli olan 13 Pro Max ise 29 bin TL’ye ulaştı.

Haber Editörü

Beynet Haber Editörü olarak güncel haberleri tüm okuyucularımız aktarmaktan mutluluk duyuyoruz Beylikdüzü ilçesindeki tüm siyasi, sanat, etkinlik, Yaşam haberlerini beynet.com haber sitemizde zevkle okuyup takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Lütfen sitemizde reklamlara izin verin

Değerli okurumuz, Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda beynet.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.