BEYLİKDÜZÜ

Beylikdüzü İlçesini Bizim Gözümüzden Tanıyın

Beylikdüzü, İstanbul’un batıdaki ilçelerinden biridir. Güneyinde Marmara Denizi, doğusunda Avcılar, batısında Büyükçekmece, kuzeyinde ise Esenyurt ilçeleri vardır. Yüzölçümü 360 km2 dir.

Beylikdüzü İstanbul’un gecekondu yapılaşması olmayan nadir ilçelerinden birisidir. Toplu konut projeleri ve lüks sitelere ev sahipliği yapan ilçede belediyenin yaptığı araştırmaya göre, yaşayanların yüzde 40’ının üniversite mezunudur. Beylikdüzü İstanbul’un en kozmopolit ilçelerinden biridir, bu özelliği bir Türkiye mozaiği gibidir ve ilçede hatırı sayılı sayıda yabancı vatandaş da ikamet etmektedir. Beylikdüzü ilçesi kişi başına 10M²’yi aşan yeşil alanları ile bir Avrupa kenti standartlındadır.[4] Beylikdüzü ilçesinin hemen hemen her sokağı ve caddesinde simetrik aralıklarla ağaçlar bulunmaktadır.

Beylikdüzü 0244
Beylikdüzü İlçesini Tanıyalım

Geniş caddeleri, bulvarları, kaldırımları ve yeşil alanları ile Beylilkdüzü İstanbul’un planlı kentleşmiş yeni yüzünü temsil etmektedir. Beylikdüzü daha da yeşillenmeye devam etmektedir. Cumhuriyet Mahallesi ve Adnan Kahveci Mahallesi arasında kalan dev vadide Yeşil Vadi Botanik Parkı yapımı sürmektedir.[5] Kumkapı’da bulunan İstanbul Su Ürünleri Hali, Beylikdüzü ilçesi Gürpınar sahiline taşınacaktır.[6] Bu durum ilçede yaşayan çevreye duyarlı kişilerin Su Ürünleri Hali’nin körfezi ve sahili kirleteceği ve Beylikdüzü’ne trafik yükü getireceği için büyük tepkisine yol açmıştır.

Beylikdüzü’ne ulaşım ilçeye Metrobüs hattının uzatılması ile rahatlamıştır.[12] Metrobüs ile Beylikdüzü’ne 24 saat ulaşım mümkündür.[13] Beylikdüzü Zincirlikuyu arası Metrobüs ile ortalama 60 dakika sürmektedir. Metrobüs dışında ilçeye Taksim’den ekspres otobüsler hareket etmektedir, 145T otobüsü Taksim’den doğrudan Cumhuriyet, Barış, Büyükşehir mahallelerine, 145M otobüsü ise Taksim’den doğrudan Adnan Kahveci mahallesine gitmektedir. Beylikdüzü ilçesi E-5 karayolu üzerinde yer aldığı için Yenibosna ve Bakırköy kalkışlı Büyükçekmece yönüne giden tüm toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlanabilir.

beylikdüzü 12340
Beylikdüzü Cumhuriyet Mahallesi

Ayrıca yakın gelecekte Beylikdüzü-Bakırköy Metrosu’nun Ulaştırma Bakanlığı tarafından temelinin atılması planlanmaktadır.[14] Bu hat aynı zamanda Yenikapı – İncirli Metro hattına bağlanacaktır.[15]

Beylikdüzü Atatürk Havalimanı’na 13 KM uzaklıktadır. Beylikdüzü’den TEM’e (Avrupa Transit Karayolu) Hadıköy ve Esenyurt olmak üzere 2 adet bağlantı yolu vardır.

Hadımköy-Beykent Metrobüs İstasyonu

458 Gürpınar – Yenibosna

76 Beylikdüzü – Bakırköy

400A Yenibosna – Beykent, Adnan Kahveci Mahallesi

142B Albatros – Beylikdüzü – Halkalı – Bahçeşehir – F.S.M Hastanesi

145 İ. Marmara Evleri – Yenikapı

76G Gürpınar – Avcılar Metrobüs

144B Beylikdüzü – Fatih Üniversitesi

145M Yeşilkent – Beykent – Esenyurt – Taksim (Çiftkatlı Ekspres)

145T Beylikdüzü – Taksim (Çiftkatlı Ekspres)

34C Beylikdüzü – Cevizlibağ arasında çalışan Metrobüs hattı.

34BZ Beylikduzu – Zincirlikuyu arasi çalisan Metrobüs hatti.

34G Beylikdüzü – Söğütlüçeşme arası gece geç saatlerde çalışan hat.

303 Silivri – Yenibosna Metro

401 Çatalca – Yenibosna Metro

401T Tepekent – Yenibosna Metro

418 Hadımköy – Yenibosna Metro

429 Kıraç – Yenibosna Metro

448 Mimarsinan – Yenibosna Metro

76C Büyükçekmece – Bakırköy

HT18 Hadımköy – Avcılar Metrobüs

HT48 Hünkartepe – Batıkent – Avcılar Metrobüs

Beylikdüzü Metrobüs İstasyonu.

Büyükçekmece Sahil – Beykent – Migros Beylikdüzü

Büyükçekmece Sahil – Beylikdüzü E-5 – Esenyurt Cumhuriyet Mahallesi – Esenyurt Merkez – Esenkent (Bahçeşehir)

Beylikdüzü – Avcılar

Adnan Kahveci Mahallesi – Yakuplu Hükümet Konağı

Migros Beylikdüzü – Beykent – Dereağzı Mahallesi (Sahil)

Güncel AVM listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Beylikdüzü Migros AVM

Perla Vista AVM

Beylicium AVM

White Corner AVM

Koçtaş Beylikdüzü

Beylik Pazarı

Adnan Kahveci Çarşamba Pazarı

Stars AVM

Sürmen Center

Marmara Park

Kaya Milennium

Paradise AVM

Uyum Çarşı Beykent

Haber Editörü

Beynet Haber Editörü olarak güncel haberleri tüm okuyucularımız aktarmaktan mutluluk duyuyoruz Beylikdüzü ilçesindeki tüm siyasi, sanat, etkinlik, Yaşam haberlerini beynet.com haber sitemizde zevkle okuyup takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Lütfen sitemizde reklamlara izin verin

Değerli okurumuz, Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda beynet.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.