BEYLİKDÜZÜ

Deniz Canlıları Müzesi Öğrencileri Ağırladı.

Her gün onlarda kişinin ziyaret ettiği Deniz Canlıları Müzesi “Türkiye Deniz Canlıları Müzesi Beylikdüzü Koleji öğrencilerini ağırladı. Türkiye’de ilk olma özelliğini taşıyan müzeyi gezen öğrenciler denizler ve balıklar hakkında birçok yeni bilgi öğrendi

Deniz Canlıları Müzesi Türkiye’de ilk ve tek olan Balık Müzesi ” Türkiye Deniz Canlıları Müzesi Beylikdüzü Koleji öğrencilerini ağırladı. Meraklı bakışlarla müzeyi gezen öğrenciler balıkları inceledi. Yarım asırlık tecrübe Balıkçı Kenan Balcı’nın anlattıklarını dikkatle dinleyen öğrenciler kendilerini okuldaymış gibi dinlediler.

balikçi kenen öğrencilerle
Balıkçı Kenan

Balık Ve Deniz Bizim Geleceğimiz

Türkiye’ye kazandırdığı müze ve çocuklara aşıladığı balık tutkusundan dolayı Balığı Sevdiren Adam olarak anılan İstanbul’un ünlü balıkçısı Balıkçı Kenan Balcı’nın kurucusu olduğu Türkiye Deniz Canlıları Müzesi’ne öğrenciler ziyaret etmeye devam ediyor. Her gün binlerce insana kapısını açan müzeye ilgi oldukça yoğun. Meraklı bakışlar arasında müzedeki balıkları inceleyen öğrencilere balıklar hakkında bilgi veren Balıkçı Kenan: ‘Yarım asırdır balıkçılık yapıyorum. Çocuklarımıza, gençlerimize balığı ve denizlerimizi anlatıyorum. Çünkü balık ve deniz bizlerin ve onların geleceği’ dedi.

balikçi kenen nazirkarayün
Balıkçı Kenan – Nezir Karayün Plaket Verdi

Türkiye’ye ve Beylikdüzü’ne yaptığı hizmetlerden, gazetemize vermiş olduğu desteklerden dolayı yerel basın dostu, Türkiye Deniz Canlıları Müzesi kurucusu meşhur Balıkçı Kenan’ı ziyaret ederek, onur plaketi takdim ettik.

Denizlerimizin Suyu Balık Olsa Biterdi

Biz dündük. Sizler ise yarınsınız diyerek öğrencilere seslenen Balıkçı Kenan: ‘Denizlerimiz bizlere en önemli madeni veriyor. Çeşit çeşit, milyonlarca balık veriyor. Balık sağlık demek. Anne sütünden sonra yıpranan dokularımızı onaran tek besin kaynağı balık. İçinde hiç bir şekilde katkı maddesi yok. Yarım asırdır balıkçılık yapıyorum. Deniz o kadar güzel bir nimet ki! Karadeniz, Marmara Denizi’nin suyu balık olsaydı şimdiye kadar tükenirdi. Asırlardır denizlerde balık tutuluyor yine de bitmiyor.

balikcikenan1png 023830 20211211
Mumyalanmış Balıklar

Milyonlarca vatandaşa balık verdik ama yine de balıklar bitmedi. Çünkü bir hamsi yüz bin adet yumurta yapıyor. Bir lüfer bir milyon adet yumurta yapıyor. Bir milyon adet yumurtanın yüzde 50’sini küçük balıklar yiyor. Balıklar kendi kendileriyle besleniyor. Denizlerimizde mükemmel bir sistem var. O yüzden bizler denizlerimizi evimiz gibi temiz tutmalıyız. Böyle kusursuz bir sisteme bizde destek verip gözümüz gibi bakmalıyız” şeklinde konuştu.

Müze 300 Ton Balıktan Oluşuyor

Öğrencilere mumya balıklar hakkında da bilgi veren usta balıkçı, Balıkçı Kenan: “ Kitaplarda, filmlerde görebileceğimiz balıklar bu müzede yer alıyor. Yarım asırdan bu yana burada ki balıkları tek tek mumyalayarak ücretsiz bir şekilde halkımıza sunduk. Vatandaşlarımıza hediye ettik. Deniz Canlıları Müzesi Türkiye Deniz Canlıları Müzesi 300 ton balıktan oluşuyor. Yeni nesil denizlerimizin ne kadar kutsal varlıklar olduğunu bu kutsal sularda hangi balıkların yaşadıklarını görsün öğrensin diye bu müzeyi oluşturduk. Çocuklarımızın balığı en iyi tanıyacakları yer bu müze” dedi.

Balık Ve Deniz Sevdasını Gelecek Nesillere Aktardı

Türkiye Deniz Canlıları Müzesi’nin dünya genelinde bir ilk olduğuna dikkati çeken müze kurucusu Balıkçı Kenan: “Müzemize dünyanın her yerinden ziyarete gelen vatandaşlarımız var. Böyle bir müzeyi kazandırdığımız için bizlere teşekkür ediyorlar. Bugün öğrencilerimiz buradaki balıkları inceleme fırsatı buldular. O heyecan, o mutluluklarını ifade ettiler. Bunlar da bizim bütün emeklerimizin uğraşlarımızın karşılığı” diye konuştu.

Haber Editörü

Beynet Haber Editörü olarak güncel haberleri tüm okuyucularımız aktarmaktan mutluluk duyuyoruz Beylikdüzü ilçesindeki tüm siyasi, sanat, etkinlik, Yaşam haberlerini beynet.com haber sitemizde zevkle okuyup takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Lütfen sitemizde reklamlara izin verin

Değerli okurumuz, Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda beynet.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.