SAĞLIK

Diş Çürükleri Tedavi Etmezseniz Ne Olur?

Yapabileceğiniz en büyük hatalardan biri ağız sağlığınızı ihmal etmektir. Çürükler, dikkat etmeniz en önemli sorunlardan biridir. Yemek yeme zevkinizi, özgüveninizi, rahatınızı ve daha birçok konforunuzu etkiler. Dişte oluşan çürük sebebi ile acıya ve hassasiyete alışmaya çalışmak ve ertelemek doğru bir yöntem değildir.

Diş Çürüklerini Tedavi edilmediği zaman başınıza gelecekler sizi çok kötü etkileyebilir bu sebeple insanlar neden çürükler için tedaviyi erteleme eğilimindeler? Bunun nedeni çürük oluşmaya başlandığında değil ilerleyip ağrıya sebep olduğunda rahatsız etmesi olabilir.Bu yüzden yılda iki kere diş hekimine düzenli kontrole gitmek, çürükleri oluşmaya başladığında tedavi ettirmek önemlidir. 

ağiz ve diş sağliği 1200 675
Diş Sağlığı Nasıl Yapılmalıdır.

Diş Hekimi Hasan Ekmekçioğlu, diş çürüğünün yaygın 6 belirtisini sıraladı.

  • 1-Düzenli olarak geceleri ortaya çıkan ağrı,
  • 2-Elektirklenme gibi giren diş ağrısı.
  • 3-Tatlı, soğuk veya sıcak yiyecekler yediğinizde veya içtiğinizde yoğun veya orta derecede ağrı,
  • 4-Dişlerde görünür delikler,
  • 5-Dişlerinizin yüzeyinde kahverengi, siyah veya opak beyaz lekelerin görünümü,
  • 6-Bir şeyi çiğnerken diş arasına yiyecek sıkışması,

Diş çürüklerini önlemek için ne yapmalısınız?

  • Yapabileceğiniz en iyi şey, dişlerinizi düzenli fırçalamaktır. Dişlerinizi diş macunu ile fırçalayın ve bunu her yemekten sonra veya günde iki kez yapmaya çalışın. 
  • Diş ipi de çok önemlidir. Bazen dişler arasında diş fırçalama ile çıkarılamayacak yiyecekler sıkışabilir. Bu nedenle diş çürüğü olasılığını azaltmak için diş ipi kullanmanız gerekir.
  • Ağız gargaraları, temizlik rutininizi tamamlamak için tam da ihtiyacınız olan şeydir. 

En önemlisi, muayenelerinizi ve profesyonel temizliklerinizi yaptırmak için diş hekiminizi ziyaret edin. Diş klinikleri, dişlerinizde neler olup bittiğini kesin olarak bilebileceğiniz yerlerdir. Bu şekilde, ileride oluşabilecek diş problemlerini durdurabileceksiniz.

Haber Editörü

Beynet Haber Editörü olarak güncel haberleri tüm okuyucularımız aktarmaktan mutluluk duyuyoruz Beylikdüzü ilçesindeki tüm siyasi, sanat, etkinlik, Yaşam haberlerini beynet.com haber sitemizde zevkle okuyup takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Lütfen sitemizde reklamlara izin verin

Değerli okurumuz, Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda beynet.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.