TEKNOLOJİ

EBA için alabileceğiniz en uygun fiyatlar

Abone Ol  

Türkiye Bilişim Derneği (TÜBİDER) Başkan Yardımcısı Ümit Önder; EBA Uzaktan eğitim ve uzaktan çalışma salgın nedeniyle hayatımızın değişmez parçaları oldu. Hal böyle olunca taşınabilir bilgisayar satışları yılın ilk 8 ayında bir yıl öncesine göre yüzde 70 arttı.” ifadelerine yer verdi.

Bunun yan sıra korona döneminde evde kaldığımız zamanlarda bilgisayarlarımız ve telefonlarımız adeta arkadaşımız oldu. Çalışmalarımızı gerçekleştirmek için, video konferans gerçekleştirmek için, film izlemek için, oyun oynamak için, market alışverişlerimiz ve yemek siparişlerimiz için… Kısacası birçok şey için bilgisayarlarımızı kullandık.

Zira TÜBİDER’den yapılan açıklamada da, salgın sonucunda iş, eğitim ve sosyal yaşamın merkezinin eve taşınmasıyla birlikte bilgisayar satışlarının ciddi oranda yükseldiğini bildirildi.

TÜBİDER Başkan Yardımcısı Ümit Önder; 2020’nin ilk 8 ayına ilişkin sektör rakamlarına ilişkin, “Uzaktan eğitim ve uzaktan çalışma salgın nedeniyle hayatımızın değişmez parçaları oldu. Taşınabilir bilgisayarlara talep oldukça arttı. Sadece taşınabilir bilgisayarlar özelinde yılın ilk 8 ayında bir yıl öncesinin aynı dönemine göre yüzde 70’lik değersel bir artış gerçekleşti. Türkiye’de geçen sene toplam bilgisayar satış adedi 1,6 milyon adetti. Bu sene ise daha ilk 8 ayda yüzde 40’lık bir büyüme ile 915 bin adet bilgisayar satışı oldu” değerlendirmesinde bulundu.

Bu arada belediyelerin ve kurumların ücretsiz bilgisayar kampanyası başvuru işlemi de mevcut. Peki ücretsiz tablet başvurusu nasıl ve nereden yapılır? 

Ücretsiz tablet başvurusu uzaktan eğitim sürecinde, evlerinden bilgisayar ya da tableti olmayan öğrenciler için belediyeler ve bazı kurumlar tarafından alınıyor. Acun Ilıcalı tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan bağış kampanyasında, her bilgisayar için 3 bin TL olarak belirlenen bağış tutarı kapsamında SMS gelirleri hariç toplam 7,5 milyon TL bağış toplandı.

Evlerinde bilgisayar ya da tablet gibi iletişim araçları bulunmayan öğrenciler için çeşitli kampanyalar başlatıldı. Pandemi nedeniyle evde eğitim görmesi gereken ama bilgisayarı olmayan çocuklara yardım edebilmek amacıyla başlatılan kampanyalarla, ikinci el veya sıfır bilgisayarlar, ihtiyaç sahibi olduğunu tespit ettiği öğrencilere ulaştırılıyor.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bilgisayar kampanyaları ile ilgili şunları söyledi: “Türk milletinin genel bir kültürel kodu var. Herhangi bir afet, deprem sel olduğunda ya da bir ihtiyaç olduğunda hemen organize oluyorlar. Bu bizim çok güzel bir hasretimiz. Bu anlamda biz elimizden geleni yapıyoruz. Yapmakta vazifemiz. Bir yandan da ulaşamadığımız çeşitli nedenlerden dolayı durumlar oluyor. Biz bunu takdir ile izliyoruz. Ama asıl olan vazife MEB’in. Çok sayıda okul yapan, bağış yapan hayırseverimiz var. Bu bizim zaman geleneğin içerisinde sürdürdüğümüz bir şey. Şimdi de çeşitli belediyelerimiz, Konya Belediyesi 10 bin tabletten bahsetti. Bir çok kuruluş ve Kızılay’ın bir çalışması olacak. Bizim derdimiz bütün Türkiye’yi online üzerinden eğitmek değil. Bu geçici bir durum. Biz bundan kısmen faydalanacağız ilerde ama bizim asıl işimiz yüz yüze eğitim. Bu çerçevede il ve ilçe müdürlüklerimize vatandaşımızın gönüllü katkısı olacaksa tabii ki başvurabilir. Gelecek hafta başlayacak olan Kızılay’ın çalışmasına da katkı sağlayabilirler. Bunların hepsi bizim kurumlarımız.”

Esenler Belediyesinden 10 bin kişiye yapılacak dağıtımlar için esenler.bel.tr resmi adresi üzerinden başvuru yapılabilecek. Esenler Kaymakamlığı tarafından onaylanmış, Milli Eğitim Müdürlüğü’nün EBA platformuna giremediğini tespit ettiği öğrencilerden olmak,

•Sosyal Yardım Yönetmeliği şartlarına uymak.
•İlkokul, ortaokul veya lise öğrencisi olmak.
•Esenler’de ikâmet ediyor veya Esenler’de bir okulda okuyor olmak.
•Esenler Belediyesi kurumsal web sitesi www.esenler.bel.tr veya 444 00 73 çağrı merkezi numaramızdan kayıt yaptırmak.
•Dağıtımda öncelik sırası 8. ve 12. sınıf öğrencilerinde olacaktır.
•Birden fazla öğrencinin olduğu tespit edilen ailelere sadece 1 adet tablet verilecektir.
•Talebin fazla olması durumunda bir önceki eğitim yılının başarı durumu dikkate alınacaktır.

Ancak EBA eğitimi için tablet satın almak isteyenler için bu anlamda EBA uzaktan eğitim için 500 TL ve altına satın alabileceğiniz en iyi tabletler sizler için bir araya getirdik. Zira bu bilgisayarlar ile ders çalışabilir, oyun oynayabilir, çizim-tasarım vb programları rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Not: Fiyatlar internet satış ortamı üzerinden ortalama fiyatlardır. Satış mağazalarında ise değişiklik gösterebilir.

Kaynak: teklojoji

Haber Editörü

Beynet Haber Editörü olarak güncel haberleri tüm okuyucularımız aktarmaktan mutluluk duyuyoruz Beylikdüzü ilçesindeki tüm siyasi, sanat, etkinlik, Yaşam haberlerini beynet.com haber sitemizde zevkle okuyup takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu