EKONOMİ

Gayrimenkulde Fiyatlarla Birlikte Talep Artıyor

Abone Ol  

Gayrimenkulde Fiyatlarla Döviz kurlarındaki artışla birlikte gayrimenkul fiyatlarda günden güne yükseliyor.  Rakamlarla doğru orantılı olarak talepteki artış da dikkat çekiyor.  Gayrimenkul Uzmanı Birgül Sarsın Dokuzcan sektörde 2021 yılını rakamlarla değerlendirdi ve yaklaşan 2022’ye dönük tahminleri de yorumladı.

Konut fiyatları % 55 oranında arttı

TÜİK verilerine göre, konut satışları bu yılın Ekim ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14,9 oranında arttı. Türkiye genelinde kiralık konutların ortalama fiyatı yıllık yüzde 43, satılık konutların fiyatı ise yıllık yüzde 55 oranında artış gösterdi.  İstanbul, Bursa, Ankara ve İzmir’de satılık konut fiyatlarındaki artış devam etti.  Bursa’da bir süredir hareketlenme göstermeyen kiralık fiyatları, Ekim ayında adeta fırladı. Bursa yıldan yıla ortalama yüzde 67 artışla en çok kiralık konut aranan iller arasında artış lideri oldu. Yıllık satılık fiyat değişiminde yüzde 55 ile İstanbul, yüzde 47 ile Antalya ve yüzde 39 ile İzmir ilk sıralarda yer aldı.

Her 4 satıştan 1’i Yabancıya

Yılın ilk 10 ayının rakamlarına baktığımızda satışı yapılan 43.372 adet gayrimenkulün  %23’ü yani yaklaşık 4’te 1 yabancı yatırımcıya gerçekleşti. Bunların büyük bölümünün vatandaşlık için alım yaptığı biliniyor. Bu satışlarda İstanbul,  Antalya,  Ankara ilk 3 sıradaki iller. İstanbul’da Esenyurt, Beylikdüzü ve Başakşehir ilçeleri ilk 3 sırada yer alıyor. Yabancı yatırımcının vatandaşlık için aldığı gayrimenkullerin %81 gibi bir oranı İstanbul’da. En çok gayrimenkul alan yabancıların ülkeleri sırasıyla İran, Irak ve Rusya Federasyonu olarak görülüyor.

Fiyatlarla birlikte talep de artıyor

Fiyatlardaki hızlı artış ve kredi faizlerindeki gerileme gayrimenkul alanına yatırım yapmak isteyenleri cezbediyor.  Dün alım yapan bugün ”ucuza aldım” derken bugün alacak olan da yarına aynı gözle bakıyor. Özellikle yeni inşaatların bitmesiyle inşaat malzemelerinde yaşanan artışların yeni gayrimenkullerin satış bedellerine yansıtılması  bu farkı daha görünür hale getirecek. Kasım ayı içerisinde İstanbul’da %12, İzmir’de %10 ve bu illeri takiben Ankara ve Antalya’da %7 fiyat artışı gerçekleşti. Bu artış eğilimi fiyatlar daha çok yükselmeden gayrimenkul alma ihtiyacını tetikleyeceğinden alım talebinin artması bekleniyor.

2022’de fiyatların %45 artacağı öngörülüyor

Kasım ayında tüm Türkiye’de gayrimenkul fiyatlarında  gözlenen fiyat artışı ile birlikte aynı ayın sonunda oluşan kur değişimi rakamları yükseltmeye devam ediyor. Önümüzde aylarda bu artışın %20-25 seviyelerinde olması ve 2022’nin geneline  bu artışın %45 seviyelerinde devam etmesi bekleniyor. Kasım ayı içerisinde gayrimenkul fiyatları %10 seviyesinde artış gösterdi. Yıl içerisinde ilk 10 aya baktığımızda İstanbul başta olmak üzere %93 seviyesinde bir artış gerçekleşmiş durumda.

Haber Editörü

Beynet Haber Editörü olarak güncel haberleri tüm okuyucularımız aktarmaktan mutluluk duyuyoruz Beylikdüzü ilçesindeki tüm siyasi, sanat, etkinlik, Yaşam haberlerini beynet.com haber sitemizde zevkle okuyup takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu