TEKNOLOJİ

Apple, iPhone satışlarında rekor kırıyor.

Abone Ol  

Apple Küresel ısınma nedeniyle Su Sıkıtısı Baş Gösterince çip krizi, ortaya çıktı bir çok sektörü etkileyen çip sıkıtısı akıllı telefonlardan, arabalara kadar birçok sektörü etkisi altına aldı.

Apple ve Büyük şirketler, çip krizinden zararlı çıkıyorlar gibi gözükse de her krizde olduğu gibi yine kazananlar arasında yerlerini aldı. Kriz, tüketicilerin tatil sezonlarında ve indirim dönemlerinde teknolojik hediye almasına engel olmadı.

Apple Türk Lirası’nın döviz karşısında ani değer kaybı yaşamasının ardından, geçtiğimiz günlerde ülkemizde satışı durduran Apple, fiyat listelerini güncelledikten sonra tekrar satışlarını açtı. Apple’ın, ülkemizdeki satışlarının durumu pek iyi olmasa da geçtiğimiz hafta sonu 100 milyon dolarlık satış gerçekleştirdi.

Apple Türkiye satışları durdurdu
Apple Türkiye satışları Rekor Kırıyor

İşte Apple’ın yeni ve eski fiyatları!

Bu sabahtan itibaren Türkiye’de fiyatlarını güncelleyen Apple’ın eski ve yeni fiyatlarını karşılaştırdık. İşte zam tablosu bir inceleyelim ne kadar zam gelmiş karşılaştırma yapalım.

Aralık ayında 40 milyon iPhone satması bekleniyor

Wedbush Securities tarafından yapılan araştırmaya göre Apple, yalnızca hafta sonu boyunca 10 milyondan fazla iPhone satmayı başardı. Aralık ayına kadar ise 40 milyon akıllı telefon satılması bekleniyor. Ancak şirket, stok sıkıntıları yaşamaya devam ediyor. Talep ve sipariş bekleme süreleri de haftalarca uzuyor.

WS’nin yaptığı araştırmaya göre, Aralık ayında yalnızca Çin’de 15 milyon adet Apple marka akıllı telefon satılması bekleniyor. Uzmanlara göre, çip sıkıntısının yol açtığı, ertelenen satışlar Apple’ın finansal performansını uzun süre etkileyecek.

iphone-13-pro
iphone-13-pro

Şirketin başarılı olduğu tek alan telefon değil. Kulaklık satışlarında da zirvede olan şirket, rakiplerini adeta ezip geçiyor. Apple’ın önümüzdeki 12 ay içinde yaklaşık 100 milyon AirPods satması bekleniyor. Bu kategorinin, 2022 mali yılında teknoloji devinin toplam gelirinin yüzde 5’inden fazlasını oluşturması beklendiğini de ekledi.

Apple, Çinli rakiplerini evinde yendi

Apple, Çin merkezli üretici rakibini kendi sahasında geçti. Şirket, Ekim ayında VIVO’yu geride bıraktı. Ancak şirketin hedefleri bununla sınırlı değil. TSMC, Apple tarafından tasarlanan ilk 5G modemlerin üretimine yakın zamanda başlayacak; Böylece 2023’te piyasaya sürülecek iPhone’larda bu ürünler olacak.

2019’da Apple, 4G / 5G yongaları ve modemlerinin geliştirilmesine odaklanan mobil bölümünün büyük bir bölümünü Intel’den satın almıştı. O zamanlar, Tim Cook’un ekipleri tarafından halihazırda yapılmış olan işi hızlandırmanın bir yoluydu.

iphone
İphone 13 Pro

Sızıntılara göre; “iPhone üreticisi, radyo frekanslarını ve milimetre dalgalarını işlemek için kendi bileşenlerini geliştiriyor; Modemi tamamlamak için. Ayrıca Apple, modem için özel olarak kendi güç tüketimi yönetim çipi üzerinde de çalışıyor” açıklamasını yaptı. TSMC’nin planları planlandığı gibi giderse, Apple’ın SoC’leri gelecek yıl 4nm’ye geçecek; 2022 iPad’ler ve 2023 iPhone’lar ise 3nm gravür işlemine erişecek.

Sizce çip krizi ve fiyat artışından sonra, Apple’ın ülkemizdeki satışları ne durumdadır? Tahminlerinizi yorumlara bekliyoruz.

Haber Editörü

Beynet Haber Editörü olarak güncel haberleri tüm okuyucularımız aktarmaktan mutluluk duyuyoruz Beylikdüzü ilçesindeki tüm siyasi, sanat, etkinlik, Yaşam haberlerini beynet.com haber sitemizde zevkle okuyup takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu