TEKNOLOJİ

Apple Türkiye fiyatlarına zam yaptı!

Abone Ol  

Apple’dan Beklenen sonunda gerçekleşti. Apple Türkiye fiyatlarını güncelleme kararı aldı. Peki hangi iPhone modeline kaç TL zam geldi? İşte konu ile ilgili tüm detaylar.

Apple Türkiye Son günlerde döviz kurlarında yaşanan artışlardan ötürü iPhone fiyatlarına zam gelmesine kesin gözüyle bakılıyordu. Malum, Apple fiyatları açıkladığında yani Eylül ayının sonlarında dolar 8.5 TL ile 8.8 TL arasında gidip geliyordu.

Apple Fakat bugün itibariyle dolar tarihi bir rekora imza atarak ilk defa 10 TL seviyesine ulaştı. Nitekim biz bu yazıyı hazırladığımız saatlerde de 10TL’den işlem görüyordu.

Bilindiği üzere Apple günlü olarak fiyat güncelleyen bir şirket değil. Hatta genel olarak duyurulan modellerin fiyatları yıl boyunca aynı şekilde devam eder. Ta ki bir sonraki model tanıtılana kadar. Örneğin iPhone 13 mini 10.999 TL’den satışa çıktıysa, bir sonraki iPhone etkinliğine kadar fiyatın böyle gitmesi normal olacaktır. Yani herhangi bir zam ya da indirim söz konusu olmazdı.

Tek bir istisna haricinde. Kurlardaki ani yükselişler. Daha önce de şimdikine benzer bir yükselişte Apple’ın fiyat güncellediğine tanıklık etmiştik. Hatta o zaman da yurt dışından Türkiye’ye gelenler Apple Store önlerinde uzun kuyruklar oluşturmuşlardı. Çünkü kur hesabıyla bile Apple ürünleri yurt dışı fiyatının çok daha altına geliyordu.

iphone 13 6 Juv9.jpg

Nitekim şu sıralar da bazı Apple ürünlerinde benzer durumlar yaşanmaya başladı. Basit bir şekilde örnek verecek olursak şu anda İngiltere’de 7700 TL olan iPad, Türkiye’de 6400 TL’den satılıyor. Düşünün, aradaki uçuk vergi farkına rağmen kur altında ezilen fiyat iPad’in Türkiye fiyatının ucuzlamasını sağlıyor.

Aynı durum kısa süre içerisinde iPhone modelleri için de mümkün olabilir. Apple böyle bir durumun tekrar yaşanmaması için tedbirlerini almış durumda.

Şu anda Apple Store’da dahil hiçbir yerde güncel iPhone modellerini bulmanız mümkün değil. Üstelik Apple Store haricinde ön satış yapan bir mağaza da yok. Apple ise stokların 1 ay içerisinde güncelleneceği bilgisini veriyor.

İşte olayın odak noktası da tam olarak burası. Hali hazırda Apple sitesine girdiğinizde fiyatların değişmediğini görüyorsunuz.

Fakat şimdiden pek çok dev işletmeye Apple’ın yeni fiyat tarifesi ulaşmış durumda.

Haber Editörü

Beynet Haber Editörü olarak güncel haberleri tüm okuyucularımız aktarmaktan mutluluk duyuyoruz Beylikdüzü ilçesindeki tüm siyasi, sanat, etkinlik, Yaşam haberlerini beynet.com haber sitemizde zevkle okuyup takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu