TEKNOLOJİ

Apple, iPhone Siparişlerini İptal Edebilir mi?

Apple’dan alışveriş meydana getiren bazı kullanıcılar, verdikleri siparişlerin iptal edildiğine yönelik görüntüler paylaşmıştı. Peki Apple, siparişleri iptal etme hakkına haiz mi? Bu mevzuyu, Apple’ın satış politikalarına danışarak anlattık.

Apple Bir süredir zam yapacağım diye beklerken Haftalardır devam eden ve dün, daha ilkin görülmemiş bir düzeyde yaşanmış olan kurdaki dalgalanmalar sonucunda Türkiye’de birçok sektörde satışların durdurulduğuna yönelik iddialar gelmeye başlamıştı. Fakat bu iddiaların haricinde dün gece saatlerinde satışlarını durdurarak gündeme oturan bir şirket bulunuyordu: Apple.

Dünyanın en yüksek piyasa değerine haiz şirketi olan Apple, Türkiye’de tüm ürünlerinin satışlarını gece saatlerinde durdurdu. Bunun sebebi normal olarak tahmin edilebiliyordu: Kur farkı. Dolar, son haftalarda öylesine büyük bir artış yaşadı ki, mesela, Apple MacBook Pro, dolar 13 TL’yi gördüğünde Türkiye’de bu cihazın üretildiği yer olan ABD’ye göre ortalama 4.000 TL, kısaca 300 dolar daha ucuza alınabilir hale gelmişti. Bunun peşinden gece saatlerinde Apple’ın bazı kullananların siparişlerini iptal etmiş olduğu aktarılmıştı.

Dün Apple, satışların durdurulmasının yanı sıra birçok kullanıcıdan gelen şikayetlere gore siparişleri de faturalandırmadan iptal etmeye başladı. Bu durum her kullanıcı için geçerli olmazken, Apple’dan bu mevzuya yönelik resmi bir açıklama halen yapılmadı. Fakat satışların neden durmuş olabileceğine ilişkin bir açıklama, Apple’ın Satış Politikaları’nda ‘Ürün Yığın Durumu ve Sınırlamaları’ başlığı altında şu şekilde içeriyor:

“Bazı ürünlerimizin oldukça ilgi görmesi ve/yada tedarikindeki kısıtlılıklar sebebiyle, Apple satışa sunmuş olduğu ürünlerin miktarını sınırlamak zorunda kalabilir. Yapabildiğimiz kadar süratli ürettiğimiz mevzusunda bizlere güvenin. Apple belirli aniden satışa sunmuş olduğu miktarları (Apple’ın siparişinizi kabul etmemiş olması kaydıyla, siparişinizi verdikten sonrasında bile) değişiklik yapma hakkını saklı tutmaktadır.”

Açıklamanın son cümlesi, Apple’ın belirli aniden stoklarında değişim yapabileceğini gösteriyor. Söz mevzusu iptal edilen siparişlerin de ‘faturalandırılmadığı’, kısaca Apple’ın siparişi tam anlamıyla kabul etmediği belirtiliyordu. Bu da bazı siparişlerin karar anında verilmesinden kaynaklı olarak iptal edilmesine neden olmuş olabilir.  Gene de kati bir informasyon olmadığını belirtelim.

Öte taraftan Apple’a ulaşan kullanıcılara “Satın alınan ürünler teslim edilecek” denmiş:

5205b455afe4f55790095927b3855525fb7f4314
Apple, iPhone Siparişlerini İptal Edebilir mi?

eGirişim’den Berkin Ceylan, bu mevzuya ilişkin Apple’ın kullanıcılara yapmış olduğu söylenen açıklamayı paylaştı. Ceylan, alışveriş meydana getiren ve Apple Destek ekibi ile mevzu hakkında görüşen kişilerden informasyon aldığını söyleyerek Apple’ın “Sipariş iptali benzer biçimde bir durum söz mevzusu değil. Satın alınan ürünler teslim edilecek.” söylediğini paylaştı. Bu açıklamanın bahsi geçen faturalandırılmayan satışları da kapsayıp kapsamadığıysa net değil.

Apple’ın fizyolojik mağazalarında satışlar devam ediyor:

3de2c4007be6780930004788615ac60456cd998c
Apple, iPhone Siparişlerini İptal Edebilir mi? 4

Öte taraftan  Apple’ın web satışlarını kapatmasının peşinden Apple’ın Sıkıntılı Zorlu Center’daki mağazasından bir fotoğraf paylaşıldı. Fotoğrafta Apple mağazasının önünde uzun bir kuyruk oluştuğu görülüyordu. Mağazada fiyat artışının hemen hemen söz mevzusu olmadığını, ‘yığın bulunabildiği takdirde’ aygıt satın alınabileceğini açıklandı.

Haber Editörü

Beynet Haber Editörü olarak güncel haberleri tüm okuyucularımız aktarmaktan mutluluk duyuyoruz Beylikdüzü ilçesindeki tüm siyasi, sanat, etkinlik, Yaşam haberlerini beynet.com haber sitemizde zevkle okuyup takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Lütfen sitemizde reklamlara izin verin

Değerli okurumuz, Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda beynet.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.