GÜNDEM

Millet İttifakı’nda adaylık satranç oyunu gibi

Abone Ol  

Millet İttifakı’nda adaylık tartışmaları adeta satranca döndü. Özellikle İYİ Parti ve CHP cephesinden imalı açıklamaların sayısı arttı. Gazeteci Abdülkadir Selvi, “Kim kimi istiyor, kim kimi istemiyor” tablosu çizdi.

Millet İttifakı’ Sık sık erken seçim çağrısı yapan Millet İttifakı cephesinde, Cumhurbaşkanı adaylığı için öne çıkan isimler olsa da partilerin kararı henüz netlik kazanmış değil.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, aday olmayacağını kesin bir dille ifade ederken, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yönelik manidar sözleri dikkat çekiyor. Buna karşın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da İmamoğlu ile Yavaş’ı kast ederek belediye başkanlarının bir dönem daha görev yapması gerektiği görüşünü savunuyor.

Öte yandan, İYİ Parti’den, Kılıçdaroğlu’nun adaylık ihtimaline dair önemli çıkışlar geldi.

kemal
Kemal Kılıçtaroğlu

Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdülkadir Selvi, Millet İttifakı’nda adeta satranca dönen adaylık bilmecesini yazdı. “Cumhurbaşkanı adaylığında kim kimi istemiyor” başlıklı yazıyı kaleme alan Selvi, 2023’e giderken muhalefeti en çok adaylık konusunun sarsacağını dile getirdi. Selvi, henüz erken olduğunun altını çizse de Millet İttifakı’nda beliren “Kim kimi istemiyor” ve “Kim kimi istiyor” tablolarını şöyle çizdi:

KİM KİMİ İSTEMİYOR?

Kemal Kılıçdaroğlu:

Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın ortak cumhurbaşkanı adayı olmasına karşı.

“Ankara ve İstanbul’da, Belediye Meclislerinde çoğunluk değiliz. Belediye başkanlarımız aday olursa AK Parti onların yerine belediye başkanını seçer” demişti.

Ekrem İmamoğlu ismi gündeme getirildiğinde ise, “Cumhurbaşkanını bir kişiye endekslemek yanlış olur. Toplum bir popstar bekler” diye karşılık vermişti.

Meral Akşener:

Kılıçdaroğlu’nun ortak cumhurbaşkanı adayı olmasını istemiyor.

En son İYİ Parti’nin güçlü isimlerinden Koray Aydın, Kılıçdaroğlu’na, “İdealist davranmalı, nefis zamanı değil” diye mesaj verdi. Aydın, kazanmama ihtimali olan bir ismin adaylığına evet demeyeceklerini söyledi.

Abdullah Gül’ün ortak cumhurbaşkanı adaylığı formülüne karşı.

Temel Karamollaoğlu:

Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener’in ortak cumhurbaşkanı adayı olmasına karşı.

“Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener cumhurbaşkanı adayı olur ama parti lideri oldukları için kazanamazlar” demişti.

24 Haziran 2018 seçimlerinde Abdullah Gül’ün ortak cumhurbaşkanı olması için temaslarda bulunan Karamollaoğlu, Akşener’in tavrı nedeniyle başarılı olamamıştı. Karamollaoğlu, Gül’ün ortak adaylık formülünün artık geçerli olmadığını düşünüyor, AK Parti ve MHP tabanından oy alabilecek bir cumhurbaşkanı adayı öneriyor.

Ekrem İmamoğlu:

Kendisi dışındaki herkesin cumhurbaşkanı adaylığına karşı. Ama özellikle de Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığının, kendisinin aday olmayacağı anlamına geldiğinin farkında.

Kılıçdaroğlu:

Millet İttifakı’nın ortak cumhurbaşkanı adayı olmak için kararlı bir kampanya yürütüyor. Cumhurbaşkanı adaylığında favori isimler olarak gösterilen Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ı gerilettikten sonra cumhurbaşkanı adaylığı için her geçen gün mesafe almaya devam ediyor. Kılıçdaroğlu, son anda kazanamayacağını görürse geri adım atar mı? Millet İttifakı’nın ortakları Meral Akşener ile Temel Karamollaoğlu kazanacak aday modelinde ısrar edip Kılıçdaroğlu’nu engeller mi? Cumhurbaşkanı adaylığının belirleneceği süreçte bu soruların cevabını arayacağız.

Akşener:

Başbakanlığa talip olduğunu belirterek cumhurbaşkanı adaylığı yarışından geri çekildi. Ancak cumhurbaşkanı adayını belirlemek istiyor. “İkinci Fatih” dedi, ”Yüzünde Rabbi Yessir” gördü. Son olarak İmamoğlu’na, “Bu çalışma performansınızın devamını dilerim, ki cumhurbaşkanlığı seçiminde lazım” diye seslendi. Akşener böylece İmamoğlu’ndan yana tavrını net bir şekilde ortaya koydu.

Seçilecek aday modelinde ısrarlı olan Akşener, Ekrem İmamoğlu olmazsa bu kez Mansur Yavaş’ı tercih edebilir. İYİ Parti’de bir grup son anda ibrenin Akşener’e döneceğini savunuyor. Kılıçdaroğlu ortak aday olmak için bir dayatma içine girerse Akşener’in tavrı belirleyeceği olacak. Çünkü altın hisse Akşener’in elinde.

Karamollaoğlu:

Kılıçdaroğlu aday olduğu takdirde CHP’ye karşı olanların, Akşener aday olması halinde MHP tabanının ve HDP’lilerin destek vermeyeceğini düşünüyor. Seçimleri kazanabilmek için AK Parti ve MHP tabanından oy alabilecek milliyetçi-muhafazakâr bir profil peşinde. Bu kez Abdullah Gül ismini önermesi beklenmiyor. Ali Babacan’ın ortak adaylığına ise sıcak bakmadığı ifade ediliyor. Tecrübeli bir politikacı olan Karamollaoğlu, prensiplerini ortaya koydu ama kimseye yeşil ışık yakmadı.

KAYNAK: HÜRRİYET

Haber Editörü

Beynet Haber Editörü olarak güncel haberleri tüm okuyucularımız aktarmaktan mutluluk duyuyoruz Beylikdüzü ilçesindeki tüm siyasi, sanat, etkinlik, Yaşam haberlerini beynet.com haber sitemizde zevkle okuyup takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu